LEGEA Nr. 215/2001 - SE MODIFICA...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

LEGEA Nr. 215/2001 - SE MODIFICA...

Mesaj  SecretarCV la data de Joi Mar 26, 2009 1:26 pm

Ştiaţi că se "lucrează" intens la modificarea Legii nr. 215/2001, iar că unele propuneri de modificare vizează şi funcţia de SECRETAR, dar si drepturile salariale ale primarilor şi viceprimarilor? Iată una dintre propuneri în ceea ce priveşte pe ultimii enunţaţi, - evident şi ceea mai importantă - art.57 din Legea 215/2001R.:
Textul actual: (5) Pe durata mandatului, primarul si viceprimarul primesc o indemnizatie lunara, ca unica forma de remunerare a activitatii corespunzatoare functiei de primar, respectiv de viceprimar, si care reprezinta baza de calcul pentru stabilirea drepturilor si obligatiilor care se determina in raport cu venitul salarial. Primarul si viceprimarul nu beneficiaza de sporul de vechime in munca si nici de alte sporuri prevazute de lege.
varianta I: propusă: (5) Pe durata mandatului, primarul si viceprimarul primesc o indemnizatie lunara, ca forma de remunerare a activitatii corespunzatoare functiei de primar, respectiv de viceprimar, si care reprezinta baza de calcul pentru stabilirea drepturilor si obligatiilor care se determina in raport cu venitul salarial. Primarul si viceprimarul beneficiaza de sporul de vechime in munca si de alte sporuri prevazute de lege.
varianta II propusă: (5) Pe durata mandatului, primarul si viceprimarul primesc o indemnizatie lunara, ca forma de remunerare a activitatii corespunzatoare functiei de primar, respectiv de viceprimar, si care reprezinta baza de calcul pentru stabilirea drepturilor si obligatiilor care se determina in raport cu venitul salarial. Primarul si viceprimarul beneficiaza de sporul de vechime in munca si de alte sporuri prevazute de lege.Primarul si viceprimarul beneficiaza, in mod corespunzator, de toate sporurile, indemnizatiile si premiile acordate personalului din cadrul aparatului de specialitate.
varianta III propusă: (5)Pe durata mandatului, primarul şi viceprimarul primesc o indemnizaţiei lunară, ca formă de remunerare a activităţii corespunzătoare funcţiei de primar, respectiv de viceprimar, şi care reprezintă baza de calcul pentru stabilirea drepturilor şi obligaţiilor care se determină în raport cu venitul salarial. Primarul şi viceprimarul beneficiază de sporul de vechime în muncă şi de alte sporuri prevăzute de lege. study

SecretarCV

Puncte : 11
Reputatie : 0
Data de inscriere : 23/12/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

salariyarea demnitarilor

Mesaj  valentinu la data de Vin Mar 27, 2009 10:03 am

Părerea mea este că salariile primarului și viceprimarului nu sunt așa de mari. Să luăm de exemplu o comună de gradul al III lea:

primarul 2631 salariul de bază, 1853 salariul net

viceprimarul 2337 salariul de bază, 1653 net.

Eu consider că sporul de vechime ar trebui să fie un drept al tuturor salariaţilor, inclusiv al demnitarilor.

valentinu

Puncte : 9
Data de inscriere : 25/03/2009

Sus In jos

Re: LEGEA Nr. 215/2001 - SE MODIFICA...

Mesaj  SecretarCV la data de Vin Mar 27, 2009 10:59 am

valentin_suceava a scris:Părerea mea este că salariile primarului și viceprimarului nu sunt așa de mari. Să luăm de exemplu o comună de gradul al III lea:

primarul 2631 salariul de bază, 1853 salariul net

viceprimarul 2337 salariul de bază, 1653 net.

Eu consider că sporul de vechime ar trebui să fie un drept al tuturor salariaţilor, inclusiv al demnitarilor.

Nu ma refer neaparat la sporul de vechime, ci la celălalte sporuri, vezi varianta II propusă.
Desigur, poţi să ai dreptate, însă depinde la ce ne raportăm :
Un secretar de de comună de gradul III are salariul de 1581 lei
deci cu 1050 lei mai puţin decât al primarului, iar acum zece ani în urmă era o difierenţă de 200-300 lei vechi...... si mai vorbim de funcţie de conducere, când un funcţionar de execuţie de clasa I-a, superior 1 - consilier juridic, de exemplu, are 1624 lei, deci mai mult decât secretarul care îl coordonează pe acesta.... poti sa tragi o concluzie....

SecretarCV

Sus In jos

salarizare demnitari

Mesaj  Todor Maria la data de Vin Mar 27, 2009 11:09 am

Daca este indemnizatie nu pota beneficia de sporuri salariale. Dar poate ca, daca si demnitarii ar beneficia de alte sporuri acordate functionarilor publici ori personalului contractual, ar fi de acord sa ne acorde si noua unele sporuri atunci cand se negociaza contractul colectiv de munca si altfel ar fi sustinut in fata consilierilor. Asa. cel putin la noi, primarul nu a fost de acord cu spor de antena, spor de fidelitate, sporul de dispozitiv, etc, insusirea contractului colectiv de munca fiind mereu amanat, si asta a depins in mare parte de influenta primarului asupra consilierilor.

Todor Maria

Puncte : 15
Data de inscriere : 28/10/2008
Varsta : 55
Localizare : orasul Valea lui Mihai, jud. Bihor

Vezi profilul utilizatorului http://www.valealuimihai.ro

Sus In jos

salarizare demnitari

Mesaj  Todor Maria la data de Vin Mar 27, 2009 11:11 am

Daca este indemnizatie nu pota beneficia de sporuri salariale. Dar poate ca, daca si demnitarii ar beneficia de alte sporuri acordate functionarilor publici ori personalului contractual, ar fi de acord sa ne acorde si noua unele sporuri atunci cand se negociaza contractul colectiv de munca si altfel ar fi sustinut in fata consilierilor. Asa. cel putin la noi, primarul nu a fost de acord cu spor de antena, spor de fidelitate, sporul de dispozitiv, etc, insusirea contractului colectiv de munca fiind mereu amanat, si asta a depins in mare parte de influenta primarului asupra consilierilor.

Todor Maria

Sus In jos

unul pentru toi, toţi pentru unul

Mesaj  SecretarCV la data de Vin Mar 27, 2009 11:15 am

Poate că sub acest aspect aveţi dreptate, însă nu este cinstit, maidegrabă este umilitor.... deci dacă primesc EU (primarul), primiţi şi VOI, .......eventual.....

SecretarCV

Sus In jos

salariul secretarului

Mesaj  valentinu la data de Vin Mar 27, 2009 11:25 am

Să îţi spun sincer nu mă doare faptul că un angajat are salariu mai mare decât al meu, poate în unele primării sunt unii angajați care chiar merită salariu mai mare decât secretarul.
Noi ar trebui să ne luptăm acuma când va ajunge în parlament proiectul legii unitare de salarizare a bugetarilor să ne fie recunoscută complexitatea muncii şi să fie retribuită corespunzător.
Degeaba am eu cel mai mare salariu din instituție dacă cuantumul rămâne cel care este în prezent.

Sunt unii secretari, de fapt marea majoritate a secretarilor din comune care îndeplinesc şi funcţia de ofiţer de stare civilă. Aceasta ia foarte mult timp, şi nu am auzit pe nimeni să spună până acuma de un spor pentru aceasta cum au cei de la compartimentul urbanism 15%.

valentinu

Puncte : 9
Data de inscriere : 25/03/2009

Sus In jos

salarizare demnitari

Mesaj  Todor Maria la data de Vin Mar 27, 2009 11:25 am

Todor Maria

Sus In jos

sporuri...

Mesaj  SecretarCV la data de Vin Mar 27, 2009 11:34 am

"Sunt unii secretari, de fapt marea majoritate a secretarilor din comune care îndeplinesc şi funcţia de ofiţer de stare civilă. Aceasta ia foarte mult timp, şi nu am auzit pe nimeni să spună până acuma de un spor pentru aceasta cum au cei de la compartimentul urbanism 15%."
Tendinţa ar fi să primim un salariu corspunzător activitţii noastre, şi statutului de funcţionar public de conducere, pentru că cu sporurile se aude deja reglementarea precum că nu va putea depăşi 25% calculat la salariul de bază!

SecretarCV

Sus In jos

spor

Mesaj  Todor Maria la data de Vin Mar 27, 2009 11:59 am

Stimati colegi,

Daca penru exercitarea controlului financiar contabilul primeste un spor de 25 %, nu considerati ca si secretarul ar trebui sa aiba dreptul la un spor pentru avizul de legalitate al dispozitiilor emise de primar sau a hotararilor adoptate de consiliul local? Credeti ca ar fi o cerinta prea mare?

Todor Maria

Sus In jos

Re: LEGEA Nr. 215/2001 - SE MODIFICA...

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos