Propuneri pentru art. 18 alin. (1) si alin. (5) din Statut

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Propuneri pentru art. 18 alin. (1) si alin. (5) din Statut

Mesaj  scm_mbb la data de Mier Mar 25, 2009 12:11 am

Prevederi din proiect:
Art.18. (1) Depunerea jurământului prevăzut la art.17 alin.(5) se consemnează în scris.

Varianta propusă - de modificare şi completare:
Art.18. (1) Jurământului prevăzut la art.17 alin.(5) de depune în termen de 10 zile lucrătoare de la emiterea ordinului de numire şi se consemnează în scris.

Prevederi din proiect:

Art.18. (5) Secretarul poate fi remunerat numai după depunerea jurământului de credinţă.

Varianta propusă - de modificare şi completare:
Art.18. (5) Secretarul este remunerat de la emiterea ordinului de numire şi numai după depunerea jurământului de credinţă.

Motivare:
Am depus jurământul cam după 2 ani.

scm_mbb

Puncte : 51
Reputatie : 0
Data de inscriere : 20/03/2009

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Propuneri pentru art. 18 alin. (1) si alin. (5) din Statut

Mesaj  valentinu la data de Vin Mar 27, 2009 9:29 am

art. 62 alin. 6 din legea 188/1999 republicată

(6) La intrarea in corpul functionarilor publici, functionarul public depune juramantul de credinta in termen de 3 zile de la emiterea actului de numire in functia publica definitiva.

valentinu

Puncte : 9
Data de inscriere : 25/03/2009

Sus In jos

Merçi Vali...

Mesaj  scm_mbb la data de Sam Mar 28, 2009 7:27 am

Merçi Vali...

Aşa după cum ţi-am spus şi prin telefon, nu deţin adevărul absolut. Tocmai de aceea am solicitat părerea celorlaţi confaţi la propunerea mea.
Importat este ca prevederea din proiectul Stautului să fie legată de un teremen.

Termenul de trei zile propus de tine, în cazul secretarilor este OK..

Referitor la prevederea din art. 62 alin. 6 din legea 188/1999 republicată, la care te-ai referit, este aplicabilă funcţionarilor publici debutanţi.
Vezi: HG nr. 611/2008 - Normele privind organizarea si dezvoltarea carierei functionarilor publici, art. 77 ş.u.
Dacă nu ai la îndemână uite:

Art. 77. - (1) Emiterea actului administrativ de numire se face in termen de cel mult 10 zile lucratoare de la data comunicarii propunerii de numire in conditiile art. 76.

Art. 80. - Perioada de stagiu este de 12 luni pentru functionarii publici din clasa I, 8 luni pentru cei din clasa a II-a si 6 luni pentru cei din clasa a III-a, calculata de la data numirii ca functionari publici debutanti.

Aştept opinia ta şi la alte postari ale mele.

O zi sperrrrrrrrrfaină pentru tine!

P.S.: - Spune prietenilor tăi (secretari) sa intre şi ei pe forum. Cu cât sunt mai multe părei, cu atât mai bine. Dar... argumentate. (nu CUM mi-ar plăcea mie, ci CUM ar fi corect, legal, etc).
- De ce nu mai intri pe mess?

scm_mbb

Puncte : 51
Data de inscriere : 20/03/2009

Sus In jos

Re: Propuneri pentru art. 18 alin. (1) si alin. (5) din Statut

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus