Propuneri pentru completarea Statutului special al functionarului public - secretar uatr.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Propuneri pentru completarea Statutului special al functionarului public - secretar uatr.

Mesaj  cornea_tatiana la data de Mar Ian 20, 2009 3:20 pm

Buna ziua.
Doresc ca si pe aceasta cale sa-mi exprim unele propuneri privind completarea proiectului de Statut special al functionarului public de conducere denumit secretar uatr.
Formularea de mai sus este preluata din HG nr. 783/2005 si OUG nr. 56/2004 privind crearea statului special al functionarului public denumit manager public ! Aceste acte normative au fost aprobate si deci poate fi aprobat si statutul nostru intr-o formulare similara, caci acest fapt il dorim - un statul special al functionarului public de conducere denumit secretar uatr. Rog studierea actelor susmentionate si veti afla de ce suntem atat de nemultumiti de situatia in care am ajuns si de ce solicitam precizarea nu numai a drepturilor si obligatiilor generale ci si precizarea unor drepturi de natura salariala, protectie sociala ( grupa I de munca ), recunoasterea experientei si continuitatii prin acordarea unui spor de fidelitate in functie de vechimea in functia de secretar uatr. fiind una dintre cele mai vechi functii dintr-o comunitate, la care apeleaza toti noii alesi, toti cetatenii, care asigura continuitatea realizarii actului administrativ, implementarea legislatiei precum si asigurarea respectarii drepturilor cetatenilor, etc.
Desigur vor fi voci impotriva doleantelor noastre, dar cele solicitate sunt totusi de bun simt, nu am solicitat indemnizatii colosale, ci doar inceperea grilei de salarizare pe categorii de comunitati de la nivelul functiei de executie de "consilier I superior tr. 1" pentru comunele categoria a III-a, crescand la celelalte categorii, intrucat ni se cer studii juridice sau administrative de lunga durata, iar incadrarea se situeaza la niveleul unui functionar de executie cu studii medii daca deducem acel "spor de conducere". Ex. secretarul comunei cat. a III-a are salariul de incadrare inclusiv sporul de conducere = 1.581 lei / luna !! ?? Este o situatie nu numai nedreapta ci chiar jenanta fiind de regula in majoritatea comunelor cat. a III- a singurul funtionar cu studii superioare !
Completarea Anexei privind acordarea sporurilor de conducere cu functia de secretar uatr si stabilirea unui spor echivalent celui de Director adj. sau Director Executiv.
Solicitam incadrarea prin aceasta lege speciala a secretarului uatr in grupa I de munca, nu solicitam grupa "speciala" de care beneficiaza alti functionari din acelasi minister ( ex. functionarii din Politie, etc.) si nici alte facilitati de care acestia beneficiaza in baza Statutului lor special.
Ridicarea problemei privind lipsa resurselor financiare este mai mult decat artificiala, atat timp cat unui consilier local i se asigura fara discutii o indemnizatie de 105 lei / sedinta, participand teoretic la cca. 3 sedinte/luna, in care cel mai palpitant punct al ordinii de zi este puntul "Diverse", partea de proiecte de hotarari fiind in exclusivitate apanajul secretarului, uneori intrebandu-se dupa 1 - 2 luni : - noi cand am aprobat asa ceva ? Rezulta clar gradul de cunoastere si de responsabilitate de care dau dovada.
Am certitudinea ca toate aceste minime solicitari vor fi luate in considerare !
Va multumesc - mult succes in demersul dv. alaturi de noi - Tatiana Cornea

cornea_tatiana

Puncte : 11
Reputatie : 0
Data de inscriere : 09/01/2009
Varsta : 60
Localizare : comuna Ghelari, judetul Hunedoara

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Vezi OG nr.9 din 2008

Mesaj  scm_mbb la data de Sam Mar 21, 2009 6:50 am

Salut!

Citind ce ai postat, am constatat ca esti secretar de comuna de categoria a III-a.
Dupa ce vei revedea OG nr. 9/2008 - masuri pentru reglementarea drepturilor salariale ale functionarilor publici si cresterile salariale in 2008, vei constata ca ai salariul mai mic decat un functionar de executie din apartul de specialitate al primarului.

Ex.: pentru functia de auditor |Auditor | I | Superior | 1 | 1473| 1539| 1624|
bounce , iar tu 1581. Shocked

Eu am un Consilier, I | Superior | 1 | 1473| 1539| 1624|, care, de regula, intocmeste adeverinte dupa registrul agricol, iar din cand in cand, mai ia capra si se deplaseaza in teren. Tot 1.624 am si eu, dar cu salariul de merit pe care l-a primit, are castiguri salariale mai mari ca mine. Shocked
Vorba lui Micea Badea:... bom

scm_mbb

Puncte : 51
Data de inscriere : 20/03/2009

Sus In jos

Raspuns

Mesaj  cornea_tatiana la data de Lun Mar 23, 2009 9:36 am

Buna ziua tuturor ! Ma bucur ca incepem sa utilizam acest seit si sper ca va fi de bun augur pentru finalizarea Statutului special al secretarului uatr. Smile Sigur ca stiu prevederile O. 9 / 2008, motiv pentru care am simtit nevoia sa atrag atentia asupra anomaliei care persista in aceasta legislatie care ne priveste pe noi secretarii uatr. Nu ati exprimat nici o opinie referitor la celelalte propuneri, care nu sunt mai putin importante, ex. recunoasterea uzurii fizice, psihice, morale la care suntem supusi cel putin din 4 in 4 ani, prin incadrarea postului nostru in grupa I de munca ! - astfel inteleg eu aplicarea protectiei sociale - nu sunt de acord cu limita propusa de pensionare de 65 ani ! - varsta la care nu stiu cine ar mai fi capabil sa tina pasul cu evolutia informaticii fara de care va fi tot mai greu sa lucram Exclamation
Pentru conducerea Federatiei - pe cand preconizati finalizarea acestei actiuni ? Dupa obtinerea acordului general al membrilor Federatiei asupra Statutului noi cei din Judetul Hunedoara implicati in aceasta actiune il vom prezenta membrilor din Parlament care sunt din judet pentru a-i capacita si a le obtine sprijinul necesar.

cornea_tatiana

Sus In jos

Secretarul uatr. si functia de "conducere"

Mesaj  SecretarCV la data de Lun Mar 23, 2009 10:32 am

Buna ziua !
Si Eu ma bucur ca incepem sa utilizam acest "seit" .....
Despre cele citite in forum am anuntat aproximativ 50 de colegi, astept reactiile lor...
Trist este ca, cu toate ca cele sesizate de dvs. sunt corecte si reale, nu prea vad nici un demers mai profund pentru realizarea doleantelor noastre justificate. Am speranta ca totusi vom fi auziti de cei care sunt in masura sa ia hotarari asupra situatiei anormale in care se afla majoritatea secretarilor de comuna, insa pentru asta TREBUIE sa ne manifestam si sa spunem parerea.... Este interesant si umilitor situatia cand secretarul care "se spune" ca este o functie de conducere insa are salariul mai mic decat al aceluia pe care il coordoneaza (vezi cazul secretarului uatr. de categ. III prezentat pe forum) !

SecretarCV study

SecretarCV

Data de inscriere : 23/12/2008

Sus In jos

raspuns

Mesaj  cornea_tatiana la data de Lun Mar 23, 2009 11:22 am

scm_mbb a scris:Salut!
Buna ziua . Va anunt ca am depus Petitie electronica pe seitul MIRA sesizund unele anomalii . Adresa este petitii@mira.gov.ro. Haideti sa VORBIM pe toate caile despre problemele noastre. Guvernantii inca NU STIU ca secretarii sunt cei care organzeaza alegerile, raspund de buna lor desfasurare ! Exemplu - pentru alegrile Europarlamentare - iarasi nu suntem cuprinsi in categoria > personal auxiliar <, deci vom lucra iarasi neplatiti ! Nu ? Sau se va recurge la tot felul de > solitii < daca vrea DOMNUL PRIMAR !

Citind ce ai postat, am constatat ca esti secretar de comuna de categoria a III-a.
Dupa ce vei revedea OG nr. 9/2008 - masuri pentru reglementarea drepturilor salariale ale functionarilor publici si cresterile salariale in 2008, vei constata ca ai salariul mai mic decat un functionar de executie din apartul de specialitate al primarului.

Ex.: pentru functia de auditor |Auditor | I | Superior | 1 | 1473| 1539| 1624|
bounce , iar tu 1581. Shocked

Eu am un Consilier, I | Superior | 1 | 1473| 1539| 1624|, care, de regula, intocmeste adeverinte dupa registrul agricol, iar din cand in cand, mai ia capra si se deplaseaza in teren. Tot 1.624 am si eu, dar cu salariul de merit pe care l-a primit, are castiguri salariale mai mari ca mine. Shocked
Vorba lui Micea Badea:... bom

cornea_tatiana

Sus In jos

d-rei Tatiana

Mesaj  scm_mbb la data de Lun Mar 23, 2009 12:05 pm

Nu din "comoditate (probabil)" - cum spunea un confrate - nu am exprimat nici o opinie referitor la celelalte propuneri, ci din lipsa de timp. Din ciclul moasei comunale, pe ordinea de zi a sedintei din 25.03 sunt 15 proiecte (in total 38 de hotarari la 25.martie a.c. In 1997 in 12 luni s-au adoptat 37 de hotarari). Promit insa, ca dupa sedinta CL voi veni cu mai multe puncte de vedere ref. la statut.

P.S.: Mi-a place ca, pe acest forum, sa fie scos pronumele de politete! Arrow

scm_mbb

Sus In jos

Statutul Secretarului Unităţii Administrativ-Teritoriale(proiect de LEGE)

Mesaj  SecretarCV la data de Lun Mar 23, 2009 12:17 pm

Am inceput sa studiez proiectul de Lege al Statutului Secretarului u.a.t.r., afisat pe acest site, insa chiar la inceput constat ca unele prevederi nu sunt "democratice". De exemplu:
La Capitolul II, Interdicţii şi incompatibilităţi, se prevad la
"Art.7. Calitatea de secretar este incompatibilă cu exercitarea oricărei alte funcţii publice sau private cu excepţia funcţiilor şi activităţilor didactice din învăţământul superior şi gimnazial ale cărui instituţii funcţionează în unitatea administrativ-teritorială în care este numit în funcţie, funcţiilor şi activităţilor de cercetare ştiinţifică, funcţiilor şi activităţilor specifice organizaţiilor neguvernamentale constituite conform dispoziţiilor O.G.26/2000, republicată, modificată şi completată ori în domeniul creaţiei literar-artistice şi medierii."
Va intreb de aceasta restrictie de a nu putea desfasura activitate didactica secretarul u.a.t.r DOAR in instituţii care funcţionează în unitatea administrativ-teritorială în care este numit în funcţie ???!!! DE CE?! Asta in conditiile in care avem institutii de invatamant care functioneaza cu program seral, de exemplu, iar angrenarea la o activitate didactica la un asemenea învăţământ superior sau gimnazial nu afecteaza sub nici o forma programul de lucru al secretarului! In plus fata de asta secretarul u.a.t.r. conform art.12(1) punctul 1. din proiectul de Statut, are "domiciliul în România" .
Un alt aspect:
Art.12. (1) Poate ocupa funcţia de secretar persoana licenţiată în ştiinţe juridice sau administrative, care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:

1.are cetăţenia română, domiciliul în România şi capacitate deplină de exerciţiu;
2.cunoaşte limba română, scris, vorbit şi citit;
3.a împlinit vârsta de cel puţin 21 de ani;
4.este aptă din punct de vedere medical şi psihic pentru îndeplinirea funcţiei, starea de sănătate fiind atestată pe bază de examen medical de specialitate;
5.îndeplineşte condiţiile de studii şi vechime în specialitate prevăzute de lege pentru funcţia publică;
6.nu a fost condamnată definitiv pentru săvârşirea unei infracţiuni contra umanităţii, contra statului sau contra autorităţii, de serviciu sau în legătură cu serviciul, care împiedică înfăptuirea justiţiei, de fals sau uz de fals ori fapte de corupţie sau a unei infracţiuni săvârşite cu intenţie, care ar face-o incompatibilă cu exercitarea funcţiei publice, cu excepţia situaţiei în care a intervenit abilitarea;
Oare conditia de la punctul 2. este chiar necesar a fi trecut, in conditiile in care nu cred ca sunt licenţiati în ştiinţe juridice sau administrative care sa nu cunoasca limba statului....scris, vorbit şi citit.
Iar la punctul 6 cred ca s-a strecurat o gresala si corect este "reabilitarea" si nu asa cum este trecut gresit "abilitarea"
Oare cei care l-au conceput acest Statut, cunosc situatia din teritoriu?

SecretarCV

Data de inscriere : 23/12/2008

Sus In jos

binete

Mesaj  cornea_tatiana la data de Lun Mar 23, 2009 12:50 pm

Am venerabila varsta de 50+ , mi se poate spune Tatiana fara probleme si nu-i consider "neglijenti" pe colegii care nu intra pe acest forum ci doar prea ocupati, asa cum suntem de altfel toti. Consider ca trebuie sa ne facem timp si pentru rezolvarea situatiei noastre. Daca noi nu ne ocupam - alesii sau alti functionari - nu o vor face in nici un caz !!! O zi buna tuturor ! pale

P.S.: Mi-a place ca, pe acest forum, sa fie scos pronumele de politete! Arrow[/quote]

cornea_tatiana

Sus In jos

consilierul primarului

Mesaj  Todor Maria la data de Joi Mar 26, 2009 8:46 am

Stimati colegi,
Ce parere aveti despre consilierii primarului. Primarul nostru, fiind la oras, are trei consilieri cu salariu de inspector IA si habar nu au de administratie dar nici de altceva, ce-l pot consilia pe primar. Nu stiu ce rol mai are aparatul de specialitate al primarului. Si mai vorbim de reducerea cheltuielilor salariale.

Todor Maria

Todor Maria

Puncte : 15
Data de inscriere : 28/10/2008
Varsta : 55
Localizare : orasul Valea lui Mihai, jud. Bihor

Vezi profilul utilizatorului http://www.valealuimihai.ro

Sus In jos

Parere buna

Mesaj  scm_mbb la data de Joi Mar 26, 2009 9:49 am

Eu am o parere foarte buna despre primarul tau.
Primarul a respectat Legea 215/2001:
ART. 66
(1) Primarii comunelor pot angaja, în limita numărului maxim de posturi aprobate, un
consilier personal. Primarii oraşelor, municipiilor şi ai municipiilor reşedinţă de judeţ pot
înfiinţa, în limita numărului maxim de posturi aprobate, cabinetul primarului,
compartiment distinct format din:
a) maximum 3 persoane la oraşe şi municipii;

........................

In ceea ce priveste competenta, nu ma bag pentru ca legea nu prevede asa ceva. pot fi consilieri ai primarului si ciobani. Asa va fi si administratia publica locala!

Daca ma iau dupa Mircea Badea ( pe care eu, DESI MA ENERVEAZA, il citez frecvent...."TRAIM IN ROMANIA") e OK

scm_mbb

Sus In jos

revin...

Mesaj  scm_mbb la data de Joi Mar 26, 2009 9:50 am

scuze, nu e primarul tau. E primarul orasului...

scm_mbb

Sus In jos

parere

Mesaj  Todor Maria la data de Joi Mar 26, 2009 4:22 pm

In acest caz a respectat intocmai prevederile L.215, dar in multe alte cazuri... Il citez: nu-mi spune ca nu se poate, spune-mi cum se poate, gaseste o portita, imposibil sa nu fie o solutie, in Romania totul este posibil.

Todor Maria

Sus In jos

Re: Propuneri pentru completarea Statutului special al functionarului public - secretar uatr.

Mesaj  Todor Maria la data de Joi Mar 26, 2009 4:23 pm

De fapt tu ai zis ca TRAIM IN ROMANIA

Todor Maria

Sus In jos

Statutul nostru !!!

Mesaj  cornea_tatiana la data de Vin Mar 27, 2009 8:43 am

Buna ziua tuturor !
Va rog ca, pe langa cele zilnice care ne rapesc tot timpul, sa incercam sa venim cu propuneri pentru Statutul nostru, concrete, obiective si pertinente. Sunt reale toate cele spuse de voi, dar haideti sa revenim la problemele noastre. Pentru cei care sunt de acord cu forma propusa e util pentru conducerea Federatiei sa afle acest fapt. Pentru cei care au completari - NU comentarii - sa le postati concret, cu referire la articolul discutat, cu motivatie, etc. Pentru colegii nostrii - Primari + consilieri locali - putem redacta hotarari, Note de fundamentare in care motivam profesional orice problema ! Haideti sa o facem si pentru NOI !!!
Va doresc un sfarsit de saptamana cat mai placut alaturi de cei dragi ! Cu respect - Tatiana Cornea. study

cornea_tatiana

Sus In jos

DA.

Mesaj  scm_mbb la data de Mar Mar 31, 2009 4:54 am

E foarte bun indemnul tau, Tatiana. Tu stii cat de ocupat sunt eu, dar totusi mi-am facut timp sa imi spun parerea despre unele articole din proiectul de statut.
Am vazut ca am avut multi "privitori" la ceea ce am postat pe forum. As fi dorit sa mi se raspunda la opiniile mele (afirmativ sau negativ, dar motivat) sau pur si simplu sa imi vad de treburile mele.

Cu bine!

scm_mbb

Sus In jos

Re: Propuneri pentru completarea Statutului special al functionarului public - secretar uatr.

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum